2014 LADAKH - tři letní cesty

August 20, 2014

Milí přátelé,
před pár dny jsem se vrátil z letošních tří cest do himalájského Ladakhu. 
Na první cestě jsme se statečnou partou 60+ (57-67 let) přešli za úplňkové noci 12.6. s naloženými koňmi jako první v tomto roce sedlo Shingo La 5100 m na cestě ze Zanskaru. 
S druhou partou jsme trochu dramaticky (koňáci dlouho hledali cestu sněhem, koně nebezpečně klouzali) přešli jako první sedlo Phitse La 5300 m. Koně se nám o několik dnů později odvděčili tím, že přeplavali širokou řeku Tsarap. Museli jsme pro ně po léta nepoužívaném pleteném mostě u vesničky Marshun. 
Se třetí partou jsme přešli pět pětitisícových sedel, prošli "novým" údolím a přes sedlo, které není nikde popsané a neznali jej ani koňáci a zažili hezký festival s tanci masek Karsha gustor a jedinečný obřad s vyvěšováním veliké thanky, uskutečňovaný jedenkrát za rok v klášteře Stonde. Celou cestu s námi absolvovalo několikatýdenní štěňátko, které si koňák Balwant pořídil před trekem.
Smutné je, že pokročila stavba silnice do a v Zanskaru (na straně od Shingo La již jsou stroje u Chumik Nakpo, na straně od Padumu u Enmu a Tsetangu. Stavět se začalo bohužel také v údolí vedoucím ke klášteru Phugtal.)
Pokud byste se do těchto míst chtěli podívat, jezdívám na tuto cestu v letních měsících. Na fotkách uvidíte výše zmíněné události.
Richard Slaba 
www.richardslaba.wix.com/richardslaba

více fotografií zde v albech či na www.picasaweb.google.cz/richardslaba

 

Please reload

Featured Posts

PERU 2014, AKTUÁLNĚ dvě cesty!

December 10, 2013

1/1
Please reload

Recent Posts

December 11, 2017

February 27, 2017

February 24, 2016

February 24, 2016

Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic

© 2023 by MORGAN ZACHS. Proudly made by Wix.com

  • Facebook Clean
  • Instagram Clean
  • Twitter Clean
  • Flickr Clean
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now