top of page

PERU pohodové, cestovatelské

PERU pohodové s kratším trekem či poznávací

PERU - To nejhezčí z jižního Peru

Cesta pro milovníky jihoamerické kultury a krásných tradic, rozmanité a pestré přírody a jedinečných památek.
Cesta se může uskutečnit v termínu duben-červenec 2022 i 2023

Peru je moc hezká a rozmanitá země. Navštívíme nejzajímavější incké památky, krásné hory, prales. Uvidíme kvetoucí orchideje, poušť, kaktusy, jezero Titicaca, plovoucí ostrovy. Budeme se koupat v teplých pramenech s krásnými výhledy, usínat pod Jižním křížem, jíst rozmanitá jídla na tržištích, jezdit na koni, stoupat po ledovci s výhledy na nejvyšší peruánskou horu Huascaran či na posvátnou horu Ausangate. Budeme potkávat domorodce v ještě tradičních "krojích", procházet stády lam a alpak, vařit s našimi koňáky. Všechny treky v horách chodíme s koňmi či oslíky, kteří nosí naše těžké batohy. 


Toto jsou mé "klasické" cesty do zemí, kam jezdívám pravidelně.
Cestu mohu délkou i programem/obtížností přizpůsobit přáním Vaší skupiny.
Některé peruánské cesty, které připravuji, bývají fyzicky méně náročné - více poznávací. Prosím, neváhejte mne kontaktovat s dotazem. Pokud si přejete cestu více sportovní či vysokohorskou, nahlédněte prosím do: "Peru horské trekové"

PERU pohodové s možným kratším trekem:
Termín: Duben-květen-červen-červenec 2022/2023  cca 23-26 dnů
Náklady : cca 47 tis + letenka cca. 20-25 tis.
Highlights:  Machu Picchu, Cusco, Posvátné údolí, Jezero Titicaca, kaňon Colca, Arequipa, případně kratší trek v oblasti posvátné hory Ausangate a Duhových hor.  (podle možností lze také doplnit o návštěvu NP Huascaran či další místa)

Náročnost cesty: "Pohodová poznávací" cesta, přesto stále velmi aktivní, s mnoha denními chodeckými výlety a možným kratším trekem 4-6 dnů v oblasti posvátné hory Ausangate a Duhových hor. (Chodeckými dny 4-7 hodin.) Přestože se nejedná o žádný extrém a cestu se mnou opakovaně zvládli lidé bez předcházejících zkušeností či ročníky 60+, účastníci by měli být v dobré fyzické i psychické pohodě, zvyklí na občasné nepohodlí kempování a delších přesunů v autobuse či taxících, připraveni a vybaveni na jakékoliv vysokohorské počasí. Hodí se vytrvalost a dobrá nálada. Případný trek absolvujeme s podporou koní či oslíků, s dobrým společným vařením, míváme jezdeckého koně pro případ potřeby.

Podrobnosti možné cesty:

Duben-květen-červen- . Po úvodních aklimatizačních dnech, ve kterých navštívíme klasické krásy : Cusco, Machu Picchu i Posvátné údolí Inků  se vydáme k jezeru Titicaca, do kaňonu Colca a do Arequipy a následně do krásných peruánských hor v obrasti Cordillera Vilcanota. Půjdeme a pojedeme na koních kolem posvátné hory Ausangate a k Duhovým horám.

Všechny treky chodíme s koňmi či oslíky, kteří nosí naše velké batohy a se společným vařením domorodého šikovného kuchaře. S koňáky na všech trecích spolupracuji mnoho let. (více viz "Jak cesty vypadají")
  

Hlavní body  cest do PERU: Pohodové i trekové cesty
 
Peru je velkou rozmanitou zemí a pokud bychom chtěli nahlédnout do všech zajímavých míst, které se nabízejí, potřebovali bychom tak 3-6 měsíců. Cokoliv kratšího je vždy pouhým výběrem z mnoha možností. Vždy se snažím o výběr těch nejzajímavějších míst z předešlých cest a doplňuji je několika málo novými místy, většinou na doporučení místních průvodců a také místy podle vašich přání a představ.
 
CUSCO, POSVÁTNÉ ÚDOLÍ  INKŮ a MACHU PICCHU - V okolí Cusca a Posvátného údolí Inců navštívíme některé z nejznámějších inckých památek, malé vesničky, trhy a mnohé, co tato oblast nabízí. Uvidíme: vesničku Pisaq - trh i ruiny, Maras-Moray - veliký amfiteátr, pěstební laboratoř Inků, Salinas - soliska, kde se od dob Inků získává sůl odpařováním vody z malých jezírek, Chinchero - vesnička ve výšce 3760 m s barvitým nedělním trhem, Macchu Pichu - nejznámější stavbu Inků, z vesničky Aquas Calientes vystoupíme příkrou inckou cestou se žebříky (budou-li) na horu Putucusi, s netradičním výhledem na MP. Každý den spojíme návštěvu památek s výletem do okolí, kam většina turistů nezavítá. Budeme procházet mezi políčky, zastavovat se s místními lidmi, kochat se výhledy na zasněžené vrcholky hor.

V posledních letech jsem částečně omezil návštěvu památek, abychom měli více času pro horské a přírodní krásy.

Dlouhý trek v  Cordillera Blanca N.P. Huascaran (Alpamayo Los Cedros) v Cordillera Huayhuash či kolem posvátné hory Ausangate (všechny tři treky jsou řazeny mezi nejkrásnější na světě!)
Trek (8-12 D) v nádherných horách, v oblastech s nejvyššími peruánskými vrcholy Huascaran, Yerupay či Ausangate, vždy se spoustou dalších šestitisícových vrcholů kolem. Scenérie a výhledy jsou krásné.
Treky se odehrávají ve výškách 3500-5000 mnm a vždy přecházíme několik horských sedel nad 5000 m. Na trecích si budeme užívat blízkosti ledovců, horských jezer, termálních bazénků, výhledů i noční oblohy s Jižním křížem. V Cordillera Blanca je na poměrně malém území asi 60 vrcholů s výškou mezi 5000-6000 m.n.m. (20 vrcholů má přes 6000 m.n.m.) U posvátné hory Ausangate budeme procházet každý den stády lam a alpak a pozorovat divoké vicuňi. V divokých horách Huayhuashe nám nad hlavami budou kroužit kondoři. Na výběr máme z mnoha cest, které jsou různě obtížné. Výběr záleží na naší společné domluvě, i na případném aktuálním zdravotním a fyzickém stavu. Přestože budeme chodit na většině peruanských treků v odlehlých oblastech, budeme občas potkávat i další skupiny turistů, ale spíše výjimečně.

 
TREKOVÉ VRCHOLY  Výstup na hory Pisco, Jampa, Urus, Ishinca (či jiné vrcholy 5500-6500m)
Vystoupit za krásného počasí na téměř šestitisícový vrchol je životním zážitkem. Rozhledy na divokost okolních hor v N.P. Huascaran či u posvátné hory Ausangate bývají dechberoucí. Moc rád bych se s vámi podělil  o nezapomenutelné pocity z takovéhoto výstupů. Trénujte, ať vám toto neunikne!
 
                                                                                                                                                
Další možné alternativy, kterými doplňujeme náš program:

Jezero Titicaca - několik spíše odpočinkových dnů strávíme na ostrovech na jezeře Titicaca. I když je toto místo turistické, jsou všechny ostrovy  jedinečné svou kulturou i fotogeničností lidí a hor. Rákosové „plovoucí“ ostrovy, rákosové čluny na ostově Uros, Taquile, ostrov, kde muži nádherně pletou a nosí ušaté a bambulaté čepice. Zde budeme spát u velmi milé a tradiční rodiny v malém“hotýlku“, kam se každoročně rád vracím, na krásném místě ostrova“, kde budeme skoro sami.

Trek údolím Santa Cruz (Cord.Blanca) lehčí trek 3-4 D v N.P. Huascaran s jedním horským sedlem, krásným údolím plným kvetoucích lupin, kaktusů, bromelií, s výhledy na sněhové kopce.
 
Trek v oblasti Machu Picchu. Nikoliv hlavní Inca trail - kvůli přelidněnosti, ceně i organizačním těžkostem. Šli bychom velmi zajímavý „zadní trek“ začínající v Santa Terese či Huancacalle v pralesních oblastech, přecházející zasněžená sedla a končící poblíž Machu Pichu.
 
Trek vesničky v údolí LARES 1-3 denní trek krajem vesniček, lidí , hor a inckých ruin. Kulturně velmi zajímavý trek spojený s přechodem velikých hor.
 
Trek k indianům QEROS (Cusco) 5-6 denní trek do odlehlé oblasti ve výšce nad 4000 m, kde žijí jedni z posledních potomků Inců.
 
Kaňon COLCA (Arequipa)  Druhý nejhlubší kaňon světa, kondoři, kaktusy, sestup na dno kaňonu.
 
Ostrovy BALLESTRAS a N.P. Paracas. Tučnáci, lachtani, pelikáni a spousta další „létavé havěti“. 100%-ní poušt poloostrova Paracas
 
Výlet do pralesních oblastí N.P. MANU či k Puberto Maldonado - amazonský prales a řeka
Nazca, Arequipa, Isla del Sol (Bolívie), atd.

Power in Numbers

2

Programs

Locations

Volunteers

Project Gallery

bottom of page